Çelik Fiber Tel

Çelik Fiber Tel

On yıllardır çelik hasır donatının betonlarda kullanılması tek seçenek olarak görülüyordu. Pahalı olması, çok zaman harcanan işçiliği ve beton çatlama miktarının yüksek seviyelerde olması nedeniyle dünya genelinde artık tercih edilmemektedir.

Fiber tel, yatırımcıların zahmetli işlerde kalite beklentilerini kolayca karşılamakta, zaman ve paranızı korumaktadır. Grobeton tabakasının yapılmasına gerek duyulmamakta bunun yerine KrampeHarex® çelik lifleri ile hazırlanmış homojen beton karışımı doğrudan zemine uygulanmaktadır. Hasır çelik donatı maliyetleri, yüksek işçilik maliyetleri ve geleneksel yöntemde ihtiyaç duyulan tüm ek işler geçmişte kalmıştır. KrampeFibrin® polipropilen ve cam lifleri kullanıldığında betonda istenmeyen rötre çatlakları minimum seviyeye inmektedir.

Çelik Fiber Tel 60’lı yılların başında geliştirildi ve tel tipleri üzerinde yıllar boyu süregelen araştırmalar ve uygulamalar, bu malzemeyi Dünya çapında çeşitli uygulamalarda bilinen bir teknoloji haline getirdi. Günümüzde halen, dizayn ve hesap metodları geliştirilmektedir.

Tutkallı çelik teller kolayca betona katılmakta ve homojen olarak dağılmaktadır, bu sayede mikro çatlaklar arasında köprü görevini gördükleri ve gerilmeleri geniş bir alana transfer ettikleri için, çelik teller, kırılgan beton yapısını esnek ve dayanıklı hale getirmektedir.

Somero SXP Laser Screed
Somero SXP Laser Screed
Somero SXP Laser Screed
Somero SXP Laser Screed