Beton ve Poliüretan Prekast Cephe Kaplamaları

Cephe kaplamalarında prekast uygulamalar iki ayrı formda üretilir ve uygulanırlar.

  1. Beton Prekast Cephe Kaplamaları
  2. Poliüretan Prekast Cephe Kaplamaları

İki uygulamanın da birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır. Hangi uygulamanın yapılacağına, projenin yeri, iklim koşulları, fizibilete ve görsellik bilgilerine göre karar verilmelidir. Günümüzde artık birçok binanın dış cephesinde tercih edilen prekast cephe sistemi, dekoratif yönü çok güçlü olduğundan, prekast söve, sütun, silme, payanda ve benzeri birçok yapı elemanları da farklı şekillerde ve motiflerde fiber katkılı beton ve poliüretandan üretilmektedir.

Prekast cephe kaplaması Türkiye’de yeni yeni rağbet görmeye başlamış, kısa zamanda ise etkisini göstermiştir. Prekast fiyatları ile olsun dekoratif dış cepheye sahip olmasıyla olsun yaptıranlar tarafından olumlu sonuçlar alınmış ve firmaların müşterilerinin daha mutlu olduğunu ve müşterilerin olumlu karşıladıklarını söylemişlerdir.

Beton Prekast Cephe Kaplamaları
Modern şehirlerin ev yapılarının en çok kullandıkları dış cephe kaplaması olan prekast beton normal beton hazırlamadan farklı olarak çimento harmanı hazırlanıyor. Bu harman yüksek kaliteli beyaz çimento ile silis kumu hassas bir şekilde karıştırılır. Kıvam tutturulduktan sonra prekast çimento hazırlanmış olur.  


Prekast beton hazırlama işlemi hazırlanan harman özel kalıplara polimer ve cam elyafı malzemeleri ile karıştırılarak dökülmektedir. Prekast kaplama işlemi özel olarak kullanılan püskürtme yöntemi ile dış cephe kaplama yapılır.

Isı Yalıtımlı grc duvar panelleri ve kaplamaları, mevcut duvar uygulamalarına ek olarak yalıtımlı cephe kaplama veya komple duvar sistemi çözümleri ile binalarınıza hem estetik görünüm, ısı ve ses izolasyonu, hem de deprem güvenliği sağlamaktadır. Beton Prekast kaplamalar ile pencere ölçülerine göre, duvar yekpare olarak, boyaya hazır halde montaj yapılabilme özelliği de sunar. Böylelikle duvar örme, sıva yapma gibi iş kalemleri de ortadan kalkmış olur.

Poliüretan Prekast Cephe Kaplamaları

Poliüretan Prekast ürünlerde çeşitlilik, beton prekast urunlere gore daha fazladır. İki ürünün de kalıp aşamalrı farklıdır ama benzerlikler gösterirler. Poliüretan prekast ürünler tamamen poliüretandan yapıldıukları için, malzeme ağırlığını ve sertlik derecesini belirleyen faktör, yoğunluğudur. Poliüretan malzemeler yoğunluklarına göre (dansitesine göre) sınıflandırıldıklarından, basınç, ısı ve ses yalıtım özellikleri ile yanmazlık özellikleri bu sayede birimlendirilir. Yoğunluk ne kadar fazla olursa, o kadar ağır, sert ve uzun ömürlü ürünler ortaya çıkar.

Poliüretan ürünlerde hayalimizi kurduğumuz en basit ürünlerden, en zor ürünlere kadar her çeşit kalip yapılabilmektedir. Tamamen kapalı sistem üretilen bu kalıplara, petrolden yapılan hammadde likit kıvamda, istenilen dansiteyi elde edecek ağırlıkta kalıbın içerisine dökülür, kalıp kapağı kapatılır ve yaklaşık 15-20dk içerisinde ilk priz alma sureci tamamlanarak ürün kalıptan çıkartılır. Zımpara ve ihtiyaca göre kumlama yapılarak üzerine beyaz akrilik astar sürülür. Böylelikle müşterinin isteğine göre her türlü renkte boyanabilecek şekilde ürün teslimi yapılır.

Beton prekast ürünlerin herbiri için, alt karkas (taşıyıcı konstrüksiyon) gerekir. Poliüretan prekast ürünlerde ise, çok ağır ve aynı kesitte uzun mesafe kullanılması gereken ürünlerde karkas gerekir. İş oranına vurulduğunda beton %100, polliüretan %25 konstrüksiyon ihtiyacı duyar. Beton prekast ürünler her ne kadar bildiğimiz betonlara göre hafiflerse de (cam elyaf bunu sağlamaktadır), poliüretan prekast ürünler çok daha hafiftir.

Poliüretan prekast ürünler tek başına ısı izolasyonu ve bildiğimiz klasik mantolama sistemlerine göre daha etkili ses yalıtım özelliği sağlamaktadır. Bu sebeple mantolama uygulamasını ortadan kaldırmaktadır. Poliüretan kaplamalar için zeminin kara sıvaya (çimento esaslı dişli sıvaya) ihtiyacı vardır. Malzeme montajında kullanılan ayni hammadde ile yapılmış poliüretan esaslı mastik ve tutkalın yapışabilmesi için tozsuz ve tozumayacak bir alt zemin gereklidir.

Bu ürünlerin üretimleri, nakliyeleri ve montajları daha hızlı ve daha az maliyetlidir. İki ürün de proje ölçülerine göre imal edildikleri için, özellikle montaj kısmında her zaman büyük problemler yaşanmaktadır. Poliüretan ürünlerin sağladığı montaj kolaylığı, beton ürünlere göre çok yüksektir. Beton ürünler için hem cephe iskelesi hem de mobil vinç gerekirken, poliüretan ürünler için yalnızca cephe iskelesi yeterli olmaktadır.

Projeniz için en uygun uygulama seçimi, seçilmiş uygulamaya göre en uygun ürün seçimi, ürün seçimlerine göre en uygun 3D tasarım, 3D tasarıma göre en uygun üretim süresi, üretim süresine göre en uygun teslimat zamanı, teslim at zamanına göre de en uygun montaj öneri ve tekliflerimiz için bizi istediğiniz zaman arayabilir veya yazabilirsiniz.

Firmamız 3D tasarımları ücretli yapmaktadır, iş sözleşmesi sağlanırsa 3D tasarım ve Render ücreti sözleşme bedelinden düşürülerek, müşteriye iade edilir. 3D tasarım, müşteri isteği doğrultusunda görüş alışverişi ve öneriler ile yapılır, üzerinde revize çalışmaları da yapılarak son haline ulaşılır.

Yapmış Olduğumuz Prekast Kaplamalarımız