FİNİŞERLİ APRON BETON DÖKÜMÜ

Finişerli Apron Beton dökümünde kayar kalıp beton finişeri kullanılarak yapılan beton kaplamanın sınanmış en önemli üstünlüğü uzun hizmet ömrü ve üstün dayanıklılığıdır. Örneğin A.B.D’de eyalet karayolu performansları yıllar içerisinde izlenerek kaydedilen bir araştırmada, beton yolların servis ömürleri (tamire ihtiyaç gösterme süresi) eyaletler bazında 20-25 yıl civarında olurken asfalt yollarda 6-14 yıl olmaktadır.

Başka bir araştırmaya göre de finişer kullanılarak yapılan beton yolun beklenen ömrü 34 yıldır, asfalt yolun ise tam yarısı, 17 yıldır. Bu araştırma aynı zamanda asfaltın küçük bakımlarının her 3-5 yılda bir, rehabilitasyonunun da 17’nci yılda olduğunu, öte yandan betonun ilk küçük bakımının 12’nci yıldan, yüzeyinin yeniden düzeltilmesinin ise 18’inci yıldan sonra yapıldığını ortaya koymaktadır. Türkiye’de her 4 yılda bir asfalt yolların dörtte birine yakını yenileniyor.

Kara yolları Genel Müdürlüğü’nün yıllık 2 milyar TL’yi aşan bütçesinin büyük kısmı bakım ve onarıma harcanıyor. Asfalt yollarda çok sık bakım ve onarım gerekiyor. Finişerli apron beton yollarda ise bakım ve onarım işleri daha seyrek yapılmaktadır.

Beton finişer sadece beton döküm işinde değil aynı zamanda asfalt serme işinde de kullanılan bir makinedir. Türkiye’de sayılı adette olan bu makineleri kullanmak için özel operatör belgesine sahip olmak gerekir. Beton finişerle yollar, kanallar, barajlar, havaalanları vb. birçok şeyi düzgün olarak ve zamandan tasarruf ederek yapabilirsiniz.

Beton Finişer ile döküm yapılmadan önce mutlaka finişer özel olarak kontrol edilmelidir.

İstenilen serim genişliği ayarlandıktan sonra, bu karışımın alt plakalara yapışmaması için tabla ısıtma sistemi çalıştırılmalıdır.

Finişerde tabla istenilen serim kalınlığına göre ayarlanmalıdır.

Finişerde asfalt serimi yapılırken helezon kanatlarının alt kenarı döküm kalınlığından 5 cm daha yukarıda olması gerekmektedir

Finişer serimi sırasında finişerin hızı mümkün olduğunda düzgün sabit tutulmalıdır.

EN İYİ ÇÖZÜM ORTAĞINIZ

icon-img-1

Teknolojik Hizmet

icon-img-2

Uzman Kadro

icon-img-3

Geniş Ürün Yelpazesi