Somero SXP Laser Screed

Somero SXP Laser Screed iki aşamalı teleskopik bumla donatılmış 360 derece dönebilen x-treme platformdan oluşmuştur.Bumun ucunda pulluk, beton seviyesini ayarlamak için matkap ve onu sıkıştırmak için gerekli olan titreşimli kalasın bulunduğu çalışma bloğundan yerleştirilmiştir.

Bu çalışma bloğu betonu tam seviyesine uygun olarak yerleştirilmesini sağlayan lazer sistem tarafından kontrol edilmektedir.Çalışma bloğundaki iki alıcı tarafından alınan sinyallerin yardımı ile verilen yerleşim ile devamlı irtibat sağlamaktadır.Bu sinyaller çalışma bloğunu harekete geçiren yüksek hızlı hidravlik silindirlerin otomatik ayarlanması için kullanılmaktadır.

Beton yerden verilen yerleşim alanına 5 m genişlikli şeritli beton dökülerek laser screed aracı, teleskopik bum beton altında ileri sürülecek şekilde hareket etmektedir.Çalışma bloğu lazer verici tarafından tayin edilen yerleşim alanına uygulandığı zaman, teleskopik bum yer değiştirerek çalışma bloğu yeni konulmuş betonun üzerinden sadece bir defa geçerek onun ayarlanmasını ve sıkılaştırılmasını sağlamaktadır.

Başka bir geçiş için ise Somero SXP Laser Screed artık işlenmiş alan üzerinde kenara (genelde soldan sağa olmak üzere) çekilmektedir.Bu işlem işler bitene kadar devam etmektedir.

Bu şekilde Somero SXP Laser Screed aracının ve saatlik 60-80 m3’lük betonun sağlanması durumunda daha az dilatasyon 50 metreden daha geniş alanların betonlanması mümkün olmaktadır.

Somero SXP Laser Screed 3-d profiller ile birlikte uygulandığı zaman ise ister verilen rölyefe isterse de başka istenilen rölyefe uygun betonlama işlemi yapılması mümkün olmaktadır.3-profiler sistemi otomobil park alanları, yükleme alanları, yük tersaneleri, servis rampaları ve yaklaşım yolları için uygun beton kaplama sistemidir.

Aynı zamanda yol kaplamaları ve otoban onarımı, iniş-kalkış pistleri ve köprülere de uygulanabilmektedir.

Döşeme tertibatının takviyesi için ise, Somero SXP Laser Screed’in armatür üzerinde hareketini sağlayan sahne sistemi uygulanabilir.

Somero SXP Laser Screed –Park alanları, Depolar, Ticaret ve Fuar Merkezleri, Hava alanları, Tersaneler ve otobanların beton kaplamaları için düşünülmüş günlük 5000 m2’lik üretim gücüne sahip gerçek imkanlar demektir.